Biżuteria z Kamieni Naturalnych i Szlachetnych

Windows 11 Uruchomiony Na Komputerze Sprzed 15 Lat

Pewien właściciel starego komputera z procesorem Intel Pentium 4 wpadł na pomysł aby zainstalować nowy system operacyjny Microsoft Windows 11 aby udowodnić że nowy OS może działać na starych maszynach z 2006r.

Microsoft wysoko zawiesił poprzeczkę wymagań sprzętowych dla komputerów na których chcielibyśmy zainstalować Windows 11. Okazuje się że wymagania te są tak wysokie że wielu użytkowników nie może poradzić sobie z instalacją nowego systemu operacyjnego od Microsoft. Jednak powiedzenie „dla chcącego nic trudnego” jak zwykle znalazło swoje odzwierciedlenie i pewien użytkownik udowodnił że jest to możliwe.

Windows został zainstalowany na komputerze PC z 2006r. wyposażonym w procesor Pentium 4 661 który posiada jedynie jeden fizyczny rdzeń wpierający technologię Hyper-threading. Poniżej widać wykaz zgodności z tym komputerem który został wygenerowany przez system.

Na pierwszy rzut oka widać już że dużo wymagań nie jest spełnione a które oczekuje Windows 11. Nie zgodny jest moduł TPM, Procesor oraz rozruch jest w trybie legacy. Pomimo tych przeciwności jakoś udało zainstalować się najnowsze okienka od Microsoft. Podejrzewam jednak że dużo brakuje do tego aby system działał szybko i stabilnie. 

Widzimy, że komputer nie spełnia wielu z wymagań stawianych przez Windows 11. Nie ma zgodnego procesora, modułu TPM czy też nie obsługuje bezpiecznego rozruchu tylko w trybie legacy. Mimo to nowe okienka udało się zainstalować i te jakoś działają. Choć zapewne do pełni szczęścia sporo tu brakuje ale eksperyment wykazał że jeśli się chce i jest się cierpliwym to wszytko jest możliwe i można zainstalować system na maszynie sprzed ponad półtora dekady.

Scroll to Top