Biżuteria z Kamieni Naturalnych i Szlachetnych

Rosyjski Hymn na częstotliwości radiowej PKP

W nocy z piątku na sobotę doszło do incydentu związanego z włamaniem na częstotliwość polskich kolei oraz nieuprawnionym nadaniem sygnału radio-stop, co wywołało alarmowe zatrzymanie pociągów. W trakcie tego incydentu usłyszano hymn Rosji oraz przemówienie Władimira Putina.

Informacje od PKP PLK SA na platformie X

Firma PKP PLK SA przekazała informację na platformie X (dawniej Twitter), że doszło do włamania na częstotliwość kolejową w województwie zachodniopomorskim. Podczas ataku nieznany sprawca nadawał sygnał radio-stop, co wywołało awaryjne zatrzymanie pociągów w danym obszarze.

W trakcie incydentu pracownicy kolei na terenie całego kraju otrzymywali komunikaty nakazujące zatrzymanie pociągów, a także słyszeli hymn Rosji.

Magdalena Janus, reprezentująca PKP Polskich Linii Kolejowych S.A, w przesłanym komunikacie podała, że nieuprawnione nadanie sygnału radio-stop za pomocą radiotelefonu miało miejsce w piątek o godzinie 21:23 na linii 273 między Daleszewo a Szczecin Główny oraz na linii 351 między Choszczno a Szczecin Główny. Sygnał ten był odbierany przez posterunki ruchu oraz maszynistów pociągów w tym obszarze.

PKP PLK

Przedstawicielka przewoźnika zaznaczyła, że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów kolei. Powiedziała również, że w wyniku tego incydentu, do godziny 23:30, ponad 20 pociągów doświadczyło opóźnień. Jednakże pojawiają się doniesienia, że problem ten mógł być bardziej złożony niż jedynie opóźnienia w kursowaniu pociągów.

Rosyjski Hymn i propagandowe komunikaty

W trakcie awarii doszło również do innego incydentu. „Kolejarze w całej Polsce słyszeli komunikaty zatrzymujące pociągi oraz… hymn Rosji. Podobne przypadki zarejestrowano w Szczecinie, Gdyni, Kołobrzegu, Ostrowie, Pleszewie, Pile, Gnieźnie.” – napisał Krzysztof Łuksza, który ujawnia i informuje o pro-rosyjskich działaniach.

Magdalena Janus z PKP podkreśliła, że incydent ten natychmiastowo zgłoszono odpowiednim służbom, takim jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policja, straż ochrony kolei, oraz przewoźnicy taksiarscy: PKP Intercity, Polregio, PKP Cargo.

Powołanie specjalnego zespołu do wyjaśnienia incydentu

Stworzono również specjalny zespół, złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury kolejowej oraz przewoźników, którzy bieżąco monitorują sytuację i dbają o bezpieczną i efektywną organizację ruchu kolejowego.

W toku prowadzonego postępowania przez komisję zapewne zostanie ustalone z jakich adresów IP zostały przeprowadzone ataki.

Wypowiedź ministra Infrastruktury

„Polska kolej jest bezpieczna, zarządca infrastruktury ma pełną kontrolę nad sytuacją, a służby pracują nad wyjaśnieniem wszystkich okoliczności. System radio-stop działał zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem. Potwierdzam, że ktoś nieuprawniony nadał ten sygnał, co skutkowało opóźnieniami” – oświadczył w sobotę minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Przyczyny paraliżu pociągów są badane przez służby, w tym również Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Także Stanisław Żaryn, sekretarz Stanu w KPRM i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, zabrał głos w sprawie za pomocą platformy X

Źródło: PKP, PAP, GW, Money.pl

Scroll to Top