Nowa polityka w WhatsAppa. Jeżeli nie wyrazisz zgody na udostępnieniu danych Facebookowi to nie będziesz mógł korzystać dalej z komunikatora.
W dniu 8 lutego 2021 roku WhatsApp zmienił politykę prywatności. Komunikator cieszący się opinią szanującą prywatność i szyfrowaniem typu end-to-end zmienił drastycznie swą politykę.
Najważniejsze zmiany w polityce prywatności to usługi przetwarzania danych. Nowa polityka określa jak firmy mogą wykorzystać usługi udostępniane przez Facebook do zarządzania i przechowaniem rozmów oraz do jak obie platformy będą współpracować by utrzymać odpowiednią integrację między produktami które należą do facebooka. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
![](https://lokalizacjaip.pl/wp-content/uploads/2023/08/whatsapp2.jpg)
![](https://lokalizacjaip.pl/wp-content/uploads/2023/08/whatsapp2.jpg)
Znajdziemy tam między innymi jakie informacje co udostępniamy Facebookowi. Głównie to statystyki z używaniu komunikatora takie jak: interakcje z firmami, diagnostyka, grupy, ustawienia, długość i czas sesji, urządzeniu (indywidualny identyfikator facebook), lokalizacji, połączeniu, awatarze, opisu, obrazki grup i płatnościach wykonywanych w aplikacji.
Po zaakceptowaniu nowej polityki prywatności dane zebrane przez WhatsApp będą oczywiście wykorzystywane do personalizacji reklam i proponowania treści w powiązanych usługach facebooka. Facebook nie będzie gromadził masę danych bez bezpośredniego zaglądania w treść rozmowy ale będzie mógł na tej podstawie mniej więcej wywnioskować z kim i o czym mamy konwersację na komunikatorze. Resztę facebook domyśli się dzięki „big data”.
Zmiany są na tyle duże że WhatsApp musiał opublikować wcześniej oświadczenie pod koniec 2020 roku. Dowiemy się z niego że facebook zapewnia że stara się gromadzić jak najmniejsza ilość danych oraz ograniczyć kategorie gromadzonych danych.
Finalnie jako użytkownicy WhatsAppa musi wybrać czy zaakceptujemy nową politykę wprowadzoną w komunikatorze. Jeżeli tego nie zrobimy to nie będziemy mieć możliwość korzystania z komunikatora. Alternatywną może okazać się sięgnięcie po inny komunikator który też obsługuje szyfrowanie end-to-end i bardziej szanuje naszą prywatność jak np Telegram i Signal.